Wyszukiwarka

Logowanie

Zarejestruj się

Alzheimer

Alzheimer to choroba nieuleczalna, postępująca i prowadząca do śmierci pacjenta, można go w zasadzie jedynie powstrzymywać i spowalniać. Część lekarzy definiuje ją jako skrajną postać otępienia. Prowadzi do utraty pamięci, niemożliwości zapamiętywania nowych informacji, zmiany charakteru, „życia przeszłością”, niemożliwości komunikowania się z innymi ludźmi.

 

Objawy: początkowo mogą to być problemy z zapamiętywaniem lub przypomnieniem sobie tych, czy innych informacji, następnie następują problemy językowe, zapominanie oczywistych słów, problemy z rozpoznawaniem ludzi i miejsc, agresja, zmiana zachowania, utrata pamięci i mentalny powrót do przeszłości. Stopniowo chory wyłącza się z życia rodzinnego i społecznego, zatracają się funkcje życiowe, następuje zgon.

 

Leczenie: Jak już wspomniałam alzheimera nie da się wyleczyć, można go natomiast spowolnić. Chorym podaje się leki, które łagodzą objawy. W przypadku alzheimera ważna jest opieka, np. zamki zabezpieczające w drzwiach, zabezpieczenie dostępu do gazu i prądu. Naklejanie etykiet na żywności czy pomieszczeniach. Ważne, aby zapewnić choremu poczucie bezpieczeństwa.